Bár manapság a legtöbb kutyát főleg kedvtelésből, hobbiból tartjuk az egyes fajtákat mégis meghatározott feladatokra tenyésztették ki. Ilyenek például az őrző-védő, terelő vagy éppen a szánhúzó feladatok. Az oldal ezen részét ezen munkák, tevékenységek bemutatásának szentelem.
Vadászkutyák | Juhászkutyák | Szánhúzó kutyák | Őrző-védő kutyák | Segítő kutyák
VADÁSZKUTYÁK
Talán az egyik első feladat volt, amire a kutyákat elkezdték tartani, tenyészteni a vadászat megkönnyítése. Napjainkra számtalan, különböző vadászati feladatra kitenyésztett fajta létezik, melyek az alábbi kategóriákba sorolhatóak be.
KOPÓK / FALKAVADÁSZOK
A kopók a legősibb vadászkutya fajták, feladatuk a vad felkutatása, felverése és üldözése, mivel ezt általában falkában végzik így gyakran emlegetik őket falkavadász kutyaként is. Általában szarvasra, rókára, ritkábban nyúlra vadásznak velük, de egyes országokban vaddisznó vagy szárnyas vadak elejtésére is használják őket.
Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb a országban a kalsszikus falkavadászat tiltott vadászati mód.
Ismertebb falkavadász fajták illetve kopók:
-
Angol rókakopók
-
Basset hound
-
Beagle
-
Berni kiskopó
-
Dalmata
-
Rodéziai Ridgeback
Angol rókavadászat
VIZSLÁK
A vizslák a vadászkutyák mindenesei, tulajdonképpen bármilyen feladatot képesek ellátni vadászat során és mivel nagyon intelligensek és nagy mozgásigénnyel bírnak, így a vadászok is előszeretettel használják ezt a fajtát vadászatok során, legyen az apróbb vad vagy nagy vad. Ezen csoporton belül megkülönböztetünk Angol típusú és Kontinentális típusú fajtákat. Míg az Angol típusú vadászat során a a kutya szerepe a vad felkutatásával véget ér, addig a Kontinentális vadászat során a kutya nem csak felkutatja a vadat, de a lelövés után (kisebb vadak esetében) fel is kutatja a lelőtt vadat akár vízen is és azt a gazdájához viszi. Sikertelen lelövés esetén akár után is kutatja a vadat vagy éppen megállítja azt.
Ismertebb vizslafajták
Kontinentális vizslák
-
Magyar vizsla
-
Német vizsla
-
Weimari vizsla
-
Cseh vizsla
-
Olasz vizsla
Angol vizslák
-
Angol szetter
-
Gordon szetter
-
Ír szetter
-
Pointer
Az úgynevezett "vadmegállás" forrás
KAJTATÓ EBEK
Szerepük a vadászat során a vad felkutatása, kiugrasztása. Általában lőtávolon belül kutatnak, így nem állítanak meg vadakat. Vadászat során alkalmazásuk egyre kevésbé divat, mivel a vizslák is el tudják látni az ilyen jellegű feladatokat és még többet is. Ezért egyre jellemzőbb, hogy már csak mint hobbi kutyát tartják és a vadászati képességeik helyett egyre inkább a küllemük lett a meghatározó, ezért ha valaki vadászatra szeretne kajtató ebet, akkor alaposnak kell lennie a tenyésztő kiválasztásánál.
Ismertebb kajtató ebek:
-
Amerikai cocker spániel
-
Angol cocker spániel
-
Angol springer spániel
-
Field spániel
-
Ír vízispániel
Mára inkább csak hobbi kutyák mint valódi vadászok forrás
VÉREBEK
A vérebeket elsősorban sebzett nagyvadak követésére használják. Bár ezen feladatot jól ellátják a vizslák és a tacskók is, a legjobb a nyomon-követésre a véreb, hiszen akár egy 48 óránál régebbi nyomot is tud követ. Sőt ennél többet is tud, hiszen nem csak hogy követni tudja a préda nyomot, hanem azt el is tudja különíteni a többi vad szagától (ez főleg a csordák esetében hasznos). Alapvetően a következő vadakra való vadászat alkalmával használják a vérebeket: szarvas, muflon, dámvad, vaddisznó vagy zergére, őzre csak nagyon ritkán. Napjainkban főleg két vérebfajtát alkalmaznak vadászatokon, a hannoveri és a bajor hegyi vérebet. Előbbit főleg sík, enyhén dombos vidéken, míg az utóbbit főleg hegyi terepeken. A vérebek kifejezetten érzékeny kutyák, akik gazdájukhoz nagy ragaszkodnak és nehezen viselik a fenyítést.
Remek szaglásuk miatt rendőrkutyaként is kiválóak,
Ismertebb fajták:
-
Bloodhound / Véreb
-
Bajor hegyi véreb
-
Hannoveri véreb
Szaglásuknak hála ma már nem csak vadakat kutatnak
KOTORÉKEBEK
Elsődlegesen arra tenyésztették ki őket, hogy a vadat a földalatti üregekből kiűzze vagy kihozza, manapság azonban, mint a legtöbb vadászkutyától a kotorékebektől is megkövetelik, hogy ne csak egy részében segítsen, hanem a vadászat egésze alatt közreműködjön. Tehát fel kell kutassa vadat, szükség esetén nyomon kell kövesse vagy éppen a lelőtt zsákmányt gazdájához kell hogy vigye, akár szárazon akár vízen, mint bármely másik vadászkutyának. Jellemzően rókára, borzra és vadmacskára vadásztak vele, de a nagyobb termetűekkel akár vaddisznóra is.
Ismertebb fajták:
-
Angol bullterrier
-
Foxterrier
-
Ír terrier
-
Jack Russel terrier
-
Tacskó
Vidám, mozgékony természetű fajták
AGARAK
Az agarászat egy nagyon speciális vadászati mód, mely leginkább a kopókkal történő vadászatra hasonlít csak annál jóval gyorsabb. Az agarak elsősorban a szemükkel észlelik és követik a vadak mozgását. Nem csak nagyon gyorsak, de harapásuk is igen erős, ezáltal ha utolérik a vadat szinte egy rántással földre terítik azt. Nagyon szívós, kitartók kutyák és roppant bátrak ezért nem ritkán farkasra vagy éppen leopárdra is vadásztak velük, Európában azonban főleg szarvas, vaddisznó vagy őz elejtésére használták. Napjainkban az agarászat egyre ritkábban választott vadászati forma, helyett egyre népszerűbb sport az agár futtatás.
Ismertebb fajták:
-
Afgán agár
-
Angol agár
-
Skót szarvasagár
-
Ír farkaskutya
-
Kis olasz agár
-
Lengyel agár
-
Magyar agár
-
Orosz agár
-
Spanyol agár
-
Whippet
Whippetek versenyeznek
APPORTÍROZÓ KUTYÁK /RETREIVEREK/
Főbb feladatok a lelövés után a zsákmány eljuttatása a gazdájához, általában az angol vadászati módszer szerint a vizslákkal együtt alkalmazták őket. Mivel a retrieverek nem állják a vadat így főleg a puska alatt, azaz lőtávolon belül használták őket. Kedves, intelligens fajták, ennek köszönhető, hogy napjainkra inkább lett családi kutya mint sem vadász, valamint profiljuk kiegészült a segítő kutya szereppel is, hiszen a Golden retrieverek az egyik legnépszerűbbek ezen feladatkörökre.
Ismertebb fajták:
-
Golden retriever
-
Labrador retriever
-
Göndör szőrű retriever
-
Vadkacsavadász retriever
-
Sima szőrű retriever
A legnépszerűbb segítőkutyák
JUHÁSZKUTYÁK
Elsődleges feladatuk a nyájak, csordák őrzése és az elkóborolt egyedek visszaterelése volt. A juhász illetve pásztorkutyáknak egyszerre kell gyorsnak és erőteljesnek lenniük, ahhoz hogy maximálisan ellássák feladatukat. Manapság egyre ritkábban van szükség az állattartás során a kutyák szolgálatára, egyes specifikus tartásmódoktól eltekintve. A fajták képességeit inkább úgynevezett terelő versenyeken mutatják meg.
A juhászkutyákon belül megkülönböztetünk terelő illetve nyájőrző kutyákat. Míg az előbbiek apró termetűek és fürgék, hogy a nyájat a legmagabiztosabban tarthassák kordában, addig az utóbbiak inkább testesebb, lomhábbak és feladatuk elsősorban az állatok őrzése.
Ismertebb terelő kutya fajták:
-
Puli
-
Pumi
-
Mudi
-
Border collie
-
Shetlandi juhászkutya
-
Skót juhászkutya
Ismertebb nyájőrző kutyák
-
Komondor
-
Kuvasz
-
Német juhászkutya
-
Óangol juhászkutya
A világ talán leghíresebb juhászkutya fajtája: Skót juhászkutya
SZÁNHÚZÓ KUTYÁK
A szánhúzó kutyák az északi területekről származnak, tenyésztésük elsődleges célja az volt, hogy megkönnyítse a közlekedést és a terhek hordását a havas területeken. Nagyon szívós kitartó fajták magas terhelhetőséggel és szinte végtelen mozgás igénnyel. A szánhúzó kutyák származási helyük és kitenyésztésük okán nagyon jól bírják a szélsőségesen hideg időjárást valamit remekül tájékozódnak.
Az északi területeken (pl.: Alaszka) még a mai napig is használják közlekedési eszközként a szánokat, bár tény, hogy jellemzőbb, hogy inkább sportként tekintenek erre a tevékenységre. A legnagyobb és egyben legnépszerűbb szánhúzó verseny az Iditarod, amelyet minden évben nagyjából 1000 kmes távon rendeznek meg.
Fajták:
-
Alaszkai malamut
-
Grönlandi kutya
-
Samojéd spicc
-
Szibériai husky
-
Eszkimó kutya
Szánhúzó kutyák az Iditarodon
ŐRZŐ-VÉDŐ KUTYÁK
Kifejezetten őrző-védő feladatra kitenyésztet kutyák elsődleges feladata a gazdájuk és a "falka" feltétel nélküli védelme. A legtöbb kutya alkalmas az ilyen jellegű feladtok ellátására, hiszen veleszületett tulajdonságuk a falka védelme. Ugyanakkor, mint a legtöbb feladat ellátásánál fontos az idomítás, nem elég, hogy a kutyának megfelelő a vérmérséklete. Az őrző-védő kutyákat nem szabad a vérengző vagy agresszív kutyák szinonímájaként használni, hiszen például a Német / Dán dog is őrző-védő kutya mégis talán az egyik legszelídebb fajta.
Az ilyen fajta kutyák nagyobb arányban tartoznak a nagy illetve óriás testű kategóriába, hiszen már méretük is elgondolkodtatja az ártó szándékkal közeledőket azon, hogy érdemes-e felhergelni egy ilyen testes ebet. Az őrző-védő kutyákat találunk az egyéb munkákra használt fajták között (pl. juhászkutyák vagy vadász kutyák).
Jellegzetes fajták:
-
Tibeti masztiff
-
Bull masztiff
-
Angol masztiff
-
Német dog / Dán dog
-
Csau-csau
-
Shar-pei
-
Boxer
-
Angol bulldog
-
Bullterrier
-
Rottweiler
-
Dobermann
-
Óriás schnauzer
-
Óriás uszkár
-
Ír farkaskutya
-
Staffordshire terrier
-
Ariedale terrier
-
Németjuhász
Szelíd óriás: Német dog
|